I recently had the opportunity to share with many home school families about a unit study sale and it led to a discussion of my approach to curriculum and whether or not to include unit studies. It was such a fun discussion, I wanted to share the topic here as it may bless more who read it:
January 30, 2010
Wanted to tell everyone who uses unit studies, I just found out about a unit study sale from Amanda Bennett Books, INC.
She has lots of unit studies on CD for sale for $5.00 until tomorrow. These normally run $14.95
Her website is http://unitstudy.com/index.htm
Be Blessed!
___________________________________________________________________________________________________
January 31, 2010
Here are some of the responses I received about the post on the unit study sale:
“Thanks,… I just placed an order and am looking forward to our “Gardening” unit study this year.”
“Thanks for the information. I have been looking for an affordable way to purchase a few unit studies and see if my daughter likes them. This website had a great number of choices. I can’t wait for the 4 that I purchased to get here so that we can begin.”
_____________________________________________________________________________________________________
January 31, 2010
I am so glad this has helped so many. I have received several responses from folks who were able to benefit from this sale. It is still good through today, so I hope many more who want these can get them. The website again is http://unitstudy.com/index.htm
I had been looking for affordable prepared unit studies and planned to order some from different homeschool families, including the wonderful ones presented by Sharon Gibson. But we were still recuperating from moving and holiday expenses, and I didn’t think I would be ordering for a few months yet. I have found so many great unit studies, but affording them right now has been the issue.
I have been doing my own unit studies with our children for two years, but it takes me hours of research and then takes hours of putting it together in a teachable way for my kids who are on 5 different learning levels. I spend a lot on ink for the printer too (to the dismay of my husband). I don’t know exactly how much it is costing me to do it myself. I am not complaining. I just thought perhaps I could do some of the preparation myself and find a short cut for some of the subjects we want to study. We still have workbooks, but they can get boring, especially for my energetic boys. But this spices things up, and the children love doing unit studies.
We had been talking about getting a pet, a dog, once we get our yard fenced, and I thought that we could do a unit study on dogs before we get one. We had three dogs on our farm in Indiana, but haven’t had one for nearly two years. The ones who remember are older now, and could be more responsible in choosing the kind of dog we will get, and taking care of it. It seemed like a good idea to study about them. So a month ago, I came across the Amanda Bennett Unit Studies about Dogs and had hoped to order it in the spring.
This sale makes it a very affordable way to get several subjects. We bought dogs, gardening, baseball, and several more. The shipping was free too. The ad said shipping would be $1 , but then at checkout, it said there was no charge.
My children and I are excited and looking forward to recieving their new projects.
Thanks for so many nice responses.
Be blessed.
____________________________________________________________________________________
January 31, 2010
I have recieved so many great emails and responses. Below is an example of some more of the emails I recieved about doing unit studies:
“Thanks Melinda – your information is much appreciated. I think I will start this method with just once a week and move on with more confidence.”
What Great Questions You Have!
This is an adventure for me and my family. I am glad to share this adventure with anyone interested along the way. We are learning from others on their adventure too. Please understand that I am no expert. My kids are still young. We have been so blessed to learn from those with young children and those with grown children. And we feel blessed to be a part of a great home school network of families sharing their hearts and experiences.
I use the prepared curriculum as a guide, but loosely.
I feel guilty about that at times. It is expensive, and I have to decide if I am waisting our money. I also wonder if my children will get behind their peers in the school system, because I am not as diligent with keeping with the workbooks and “standards” as I thought I would. But so far, when my children have taken the national standardized tests, they score above their peers in the public school. So I am cautiously confident that we are headed in the right direction.
Both prepared curriculum and unit studies have a place in our home school.
I have seen many sites also where public school teachers were requesting home school unit study materials they could use in their classrooms, because of the many advantages in teaching this way. Also children have higher scores and retention of what they learned from doing unit studies which incorporates several disciplines (i.e. math, reading, writing, art, history, geography, science, spelling, etc.) on a given topic vs. learning one discipline and its “rules” at a time.
*
*
home schooling at about.com units study
I also use worksheets and coloring pages from several internet sites to go along with our unit studies. Enchanted Learning and Dover have great resources for this.